Sosyal Medya Sayfalarımız

Bilmeniz Gereken Bazı Diyet Sırları

Sağlık

Bilmeniz Gereken Bazı Diyet Sırları

1.Badem yiyin
Beslenme uzmanları az miktarlarda badem ve ceviz tüketmenin faydalıı olduğunu belirtiyor.Atıştırmalık bir şeyler yemek istediğinde fazla aşırıya kaçmadan badem, ceviz veya fındık tüketebilirsiniz. Bu kuruyemişler yüksek kalori içerdiği için tüketilirken dikkatli olunması şarttır. Bademde bulunan iyi yağlar, yağ yakma genlerini harekete geçirir ve kilo vermenize yardımcı olur.Bu yüzden kilo vermeye çalışırken badem yemek önemlidir.

2.Aç kalmayın
Her gün aynı miktarda kalori alırsanız, daha İyi hisseder ve daha fazla yemekten kaçınırsınız. Bir gün çok yiyip, diğer gün aç kalırsanız, kendinizi doymuş hissetmeyebilirsiniz. Bu sebeble, her gün aynı sakilde besin tüketmeye özen gösterin.Açlık dengesini sağlamaya çalışın.

3.Protein yüklemesi yapın
Proteinin yağ yakımında önemli etkiye sahip olduğu biliniyor. Protein, sizi tok tutarken kas yapmanıza da yardımcı olur. Düşük karbonhidrat diyeti, yağların saklanmasını ve sonrasında enerji için kullanılmasını sağlar.Bu sebeble proteinli yiyeceklere ağırlık verin.

zayiflama-örnek-1

 

4. Düşüncelerinizi değiştirin
Bedeninizden memnun olmamanız ruhsal sağlığınızıda etkiler. Vücudunuz hakkında iyi hissederseniz, kötü alışkanlıklara daha az yönelirsiniz. Bu sebeble, canınız sıkkın olduğunda çikolata yemek yerine, olduğunuz yerde zıplayabilir ya da bir yere uzanıp ayaklarınızıı yukarıya doğru kaldırarak rahatlayabilirsiniz. Yüksek sesle “Çok iyi hissediyorum!” demek de size güzel gelecek. Eğer omuzlarınızı düşürüp, depresif bir biçimde “Çok kötüyüm!” diye etrafta dolaşırsanız, zararlı yiyeceklere saldırmak için hep bahaneni bulur ve abur cubur yiyebilirsinziz bu da kilo almanıza neden olur.Psikolojik olarak kendinizi hazırlamanız benceen önemli etkendir.

5. Diyet içeceklerden vazgeçin
Kısa vadede diyet içeceklerin bir zararı olmasa da, uzun süreli diyetlerde bu içecekler kilo alımına sebeb olur. Çünkü bu içeceklerin içinde bulunan tatlandırıcı maddeler, beyine daha fazla kalori tüketmesi gerektiği sinyalini verir ve bu da daha fazla yemenize neden olur.Diyet içeceklerine  fazla eğilimli olmamaya özen gösterin.

diyet-içecek

 

6. Su için
Günde 7-8 bardak su içmek, sadece sizi tok tutmakla kalmaz. Su içmeden ciğerleriniz iyi çalışmaz; bu da yağ yakımını engeller. Bu nedenle, ne olursa olsun, bol bol su içmeye dikkat etmelisiniz.Hem suyun bi sürü faydası var sağlık açısından.

7.İlk siparişi siz verin
Arkadaşlarınızla dışarıda yemek yemeye gittiğinizde restoranda ilk siparişi veren siz olmaya çalışın. Eğer diğerlerinin sipariş vermesini beklerseniz onların seçtikleri aklınızı karıştırır ve siz de onların seçtiği zararlı yiyeceklerden denemek isteyebilirsiniz.Buna fırsat vermemek için ilk siparişi siz verin.

8.Uyku düzeni
Uykusuzluk, metabolizmamızı doğrudan etkiler. Uykusuz kaldığınızda iştahınız açılır ve doyma hissi en az seviyeye düşer. Yapılan araştırmalara göre, eğer altı saatten daha az uyuyorsanız obez olma riskiniz yüzde 27 oranında artıyormuş.Uyku düzenide çok önemli bi etken bu yüzden  diyet bi kenara uyku düzeni ruhsal olarakta çok önemli bi faktördür.

Elimden geldiğince size faydalı olmak için araştırdım yazdım, sağlıklı günler dilerim.

310 views

Okumaya Devam Et
Sponsor Reklam

Fen edebiyat fakkültesi matematik bölümü mezunu.Yazı yazmayı ve araştırmayı seviyor.Boş zamanlarda kendi sitesinde faydalı bilgi ve makale yazarlığı yapıyor.

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Sağlık

Facebook Sayfamı Beğenin

Popüler Yazılar

Etiket Bulutu

Yukarı