Sosyal Medya Sayfalarımız

Bulgaristan Vizesine Başvurmak-Erasmus

Diğer

Bulgaristan Vizesine Başvurmak-Erasmus

Bulgaristan Vizesine Başvurmak-Erasmus

Merhaba ☺Evet erasmusu kazandınız ve şimdide sizi bir vize süreci bekliyor.Benim için zor bir süreç olmuştu ama kesinlikle değdi.

Bulgaristan vizesine başvuru yapabilmek için inanılmaz kaynak taramıştım ama bir türlü istediğim bilgilere ulaşamamıştım.Belgeleri topladıktan sonra elçiliğe ulaşamadığım için randevu almak için danışmanlık hizmetinden yararlanmak zorunda kaldım.

Elçiliği randevu için aradım ama bir türlü randevu alabilmek için ulaşamadım.Sizin için yararlı olur diye bende burada bilgilerimi paylaşayım dedim.

Öncelikle vizeye başvuracağınız il ikametgah adresinize göre değişiyor.Ben vizeye Ankara Bulgaristan büyükelçiliğinden başvurdum.Ben D Tipi vizeye başvurdum çünkü 5 ay kalacaktım.Bölümümden ilk giden öğrenciler olarak birilerini soru sorup bilgi alma şansımız çok azdı .Ben öğrenci olduğum için doğal olarak anne yada babamın bana sponsor olması gerekiyordu. 🙂

Öncelikle size kendiniz ile ilgili hangi belgeleri hazırlanmanız gerekiyor onları yazacağım daha sonra sponsorunuzun(anne veya baba) hazırlaması gereken belgeleri yazacağım.

Kendiniz İle İlgili  Belgeler

1.Pasaport ve varsa vize sayfalarının fotokopisi.Eski tür pasaport sahibi iseniz pasaportunuzun son sayfasını da eklemelisiniz.Pasaport vizenin sona erme tarihinden sonraki en az 3 ay boyunca geçerli olmalıdır.Pasaport son 10  yıl  içinde düzenlenmiş olmalı ve en az iki boş sayfa içermelidir.

2.Apostilli adli sicil kaydı :Bu belgeyi Adliye’ye giderek almak istediğiniz belgeyi söylediğinizde kısa sürede alabilirsiniz herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

3.Apostilli Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği:Bu belgeyi Hükümet Konağı’na giderek alabilirsiniz.

4.Okuldan öğrenci belgesi ve transkript (mümkünse İngilizce alın)

5.Seyahat Sigortası : Ben Akbank’tan yaptırdım diğer yerlere göre daha uygun,6 ay için 150 TL ödedim.Sigortanız 30.000 euro teminatlı olmalı.Bunu bankadaki çalışana belirtmeniz iyi olur garantilemek açısından ☺

6.Karşı okulun size yollayacağı kabul mektubu (Invitation Letter):Bu süreç bizde biraz zaman almıştı çünkü Learning Agreement belgesini doldurduktan sonra kurul onayından geçmesi gerekiyor,geçtikten sonra karşı okula yolluyorsunuz onlar imzalayıp tekrar size yolluyor ve kabul mektubunuzu yolluyorlar.

7.Kalacağınız yere dair belge :Biz bunu gideceğimiz okulun sitesinden kalacak yere ait başvuru formunu doldurarak yaptık.Formu karşı okulun erasmus ofisine yolladık ve onlarda bize kalacak yere ait bilgilerimizi attılar.Bizler okula ait yurtta kaldık.

8.Kabul mektubunuz geldikten sonra okuldan hibe yazısı almanız gerekiyor.Bunu erasmus Ofisi hazırlıyor,hibe için bir başvuru formu dolduruyorsunuz ve ofise veriyorsunuz.Hibe yazınız çıkınca size mail atıyorlar.

9.Vize ücreti ; 200 euro : Bu ücreti elçilikte randevu aldığınız gün belgeleriniz kontrol edildikten sonra ödeme için garanti bankasına gidiyorsunuz.Orada euro şeklinde ödüyorsunuz.Elçilikteki memur tüm belgeleri kontrol ediyor ve sizden hepsinin fotokopilerini alıyor. Orijinal olanı size veriyor .

10.Kimlik fotokopisi sizin ve sponsorunuzun

11.Vize başvuru formu

12.İki adet  biyometrik fotoğraf

Sponsorunuza ait belgelere geçelim(Benim sponsorum babamdı-çalışan) :

Sponsorunuza Ait Belgeler

1.Çalıştığı kuruma ait orada çalıştığına dair bayağı bir belge yazmışlardı ama iş yeri bu bilgileri vermek istemedi çünkü içinde vergi numarası vb. bilgiler vardı .Çözüm olarak babamın orada çalıştığını ama bilgileri gizlilik esaslarından dolayı paylaşamayacaklarını yazdılar.Yazdıkları yazıyı ekledim.Bu yazı başvuru için yeterli oldu.

2.Sponsorunuzun çalıştığı yerdeki son 3 aya ait maaş bordrosu.(Lütfen ıslak imzalı olsun)

3.Size sponsor olan kişinin hesabında en az 2000 euro olsun.Babamın hesabında 2000 euro vardı ve bu hesabın ,hesap dökümünü bankadan aldık.(ıslak imzalı-tekrar yazıyorum çünkü imza atmayı unuttukları oluyor-yaşanmıştır ☺ )

4.Sponsorun maaş  hesabının son 6 aylık dökümü

5.Sponsorunuzun sizin masraflarınızı karşılayacağına dair noter huzurunda belge.Örneğini ekledim ☺

6.Çalışanın SGK hizmet dökümü e-devletten alabilirsiniz ama barkodlu olsun.

Eğer sponsorunuz emekli ise bu belgelerden birinden muafsınız ,çalıştığı yere ait herhangi bir belge almamış oluyorsunuz fark bu ☺

Eğer sponsorunuz yeni emekli oldu yada yeni bir işe girdi ise hesap dökümü ne kadar ise onu gösterebilirsiniz.Örneğin arkadaşımın babası yeni emekli olmuştu ve o sadece bir ay gösterdi ve hiçbir sorun çıkmadı.

Bunlar dışında sponsorunuza ait mal,mülk sormuyorlar.Bankadaki euro hesabınızdaki miktar önemli.

Vizeye erken başvurmak için evraklarınızı en erken zamanda toparlamaya çalışın.Benim vizem 35 günde çıktı.Bana 1 senelik vize çıktı ☺

Dilerim sizin içinde her şey yolunda gider.

33 views

Okumaya Devam Et
Sponsor Reklam

Fen edebiyat fakkültesi matematik bölümü mezunu.Yazı yazmayı ve araştırmayı seviyor.Boş zamanlarda kendi sitesinde faydalı bilgi ve makale yazarlığı yapıyor.

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Diğer

Facebook Sayfamı Beğenin

Popüler Yazılar

Etiket Bulutu

Yukarı