Sosyal Medya Sayfalarımız

C Programlama Dili İle Merhaba Dünya!

Teknoloji

C Programlama Dili İle Merhaba Dünya!

C Programlama Dili İle Merhaba Dünya!

C, genel amaçlı bir programlama dilidir. C, “yüksek seviyeli” bir dil ya da büyük bir dil değildir ve herhangi özel bir uygulama alanı için özelleştirilmemiştir. Ancak kısıtlamalarının olmaması ve genel kullanıma uygunluğu, C dilinin birçok alanda güçlü kabul edilen dillere oranla daha verimli ve uygun hale gelmesini sağlamaktadır.

C, orijinal olarak Dennis Ritchie tarafından DEC PDP-11 üzerinde, UNIX işletim sistemi için tasarlanmış ve uygulanmıştır. İşletim sistemi, C derleyicisi ve gerekli tüm UNIX uygulama programları C’de yazılmıştır.

Tarihçe kısmını fazla uzun tutmadan, ilk programımızı yazmaya başlayalım. Çünkü yeni bir programlama dilini öğrenmenin en iyi yolu, dili kullanarak programlar yazmaktır. Tüm diller için yazılacak ilk program aynıdır:

c programlama dili

merhaba dünya

kelimelerini ekrana yazdırmak.

Bunu yapabilmek için, programın metnini oluşturmalı, programı başarılı bir şekilde derlemeli, yükleyip çalıştırmalı ve çıktınızın nerede oluşturulduğunu bulmalısınız. Bu mekanik detayları tamamladığınızda, geriye kalan her şey oldukça basittir.

C’de “merhaba dünya” yazdıracak program şu şekildedir:

#include<stdio.h>

main()
{
printf(“merhaba dünya\n”);
}

Bir C programının boyutu ne olursa olsun, fonksiyon ve değişkenlerden oluşur. Fonksiyonlar, yapılacak hesaplama işlemlerini belirten ifadeler içerir. Değişkenler de, hesaplamalar süresince değerleri kaydetmek için kullanılır. Şimdi de programın kendisi ile ilgili açıklamalar yapalım:

#include<stdio.h> : Standart kütüphane hakkındaki bilgilerin programa dahil edilmesi.

main() : main isminde ve argüman değerleri almayan bir fonksiyon tanımlanması

{              main fonksiyonunun içindeki ifadelerin küme parantezleri içine alınması.


printf(“merhaba dünya\n”);           main fonksiyonunun belirtilen karakterleri yazdırmak için, kütüphane fonksiyonu olan printf fonksiyonunu çağırması; \n yeni satır karakterini temsil etmektedir.
}

296 views

Okumaya Devam Et
Sponsor Reklam
Bunlar da var...
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Teknoloji

Facebook Sayfamı Beğenin

Popüler Yazılar

Etiket Bulutu

Yukarı