Sosyal Medya Sayfalarımız

Ezen ve Ezilen İlişkisinin Felsefik Bakışı

Felsefe

Ezen ve Ezilen İlişkisinin Felsefik Bakışı

 

Ezen ve Ezilen İlişkisinin Felsefik Bakışı

ezen ve ezilen

Formül açıktır aslında: Birilerini refahı, diğerlerinin cefasıyla makbul olur. Dünya bu inanca tabi olalı beri değişmeyen tek gerçek: ezen ve ezilen ilişkisidir. Gücün mutlak itaat arayışı; geleceğin değişmezliğinin en gerçek kanıtıdır.

Biri diğerine bu denklemi kabul ettirmeye çalışırken, ötekisi bunun yanlış olduğunu bilse de çoğu zaman inanmak zorunda olduğu için inanır.

Bu fotoğraf Radikal Gazetesi’nde günün karesi olarak nitelendirildi. (Haber kaynağı) Fakat bence asrın karesi de olabilir. Belki de gezegenimizin karesi. Değişmeyen mutlak gerçeğin ta kendisidir çünkü bu kare… Birileri aşağıda olmalıdır ki, yukarıdakiler rahatça gülümseyebilsin. Fakat tuhaf olan alttakinin de sadece onu karşısında gördüğü için tıpkı onun gibi gülümseyebilmesidir.

Ya da gülümsetebilmesi.

Yüzyılımızın en komik yanı tam da bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Yani, rahat bir hayat yaşayabilmek için üsttekilerden kat be kat daha fazla çalışmak ve yıpranmak zorunda kalan insan, üstündeki ile arasında hiçbir hiyerarşik ilişki yokmuşcasına bu durumdan hoşnut bile olabilmektedir.

Fotoğrafta görüldüğü üzere, tarihin başından beri bu iki bileşen birbiriyle tıpkı bu şekilde bir ilişki içerisindedir.

Bu yüzden bu kare, aslında asrın karesidir.

Elbette pek çok gizil sancılar, feryatlar, sıkıntılar vardır ezilenin portresinde, fakat kimine göre de Ünlü Rumen Filozof Cioran’ın, “En büyük zalimler, zamanında kafası kesilmemiş mazlumlar arasından çıkar” sözü, ezen ve ezilen arasındaki gizli ittifakın en gerçekçi yorumudur.

Bir siyasi ya da üst kültürden bir belediye başkan adayını karşısında görünce, bir işçi ya da bir ezilen neden gülümser? Bu sosyolojik ve psikolojik çıkmaz, eninde sonunda Cioran’ın ittifak tezini doğrulamaktadır.

Ezilenin içindeki acılar, bir ezen olduğu takdirde onu da diğerine benzeteceğinden mi, ezen, ezilenin nezdinde sempatikleşir?Söz gelimi, herkes güçlü olmak için çalışır. Ezilenin yaşadıklarından dolayı kendine duyduğu acıma, ezenin güçlü görüntüsünde son bulduğu içindir belki de kim bilir?

Ben bunun gizli bir ittifak olduğunu düşünenlerdenim. Çünkü ezilenlerin ezilmişliklerini değil de kendilerinin ezilmemesi gerektiğini düşünmek gibi bir yanılgıya kapılıp, durumdan ziyade öznel bir mücadele içinde olması sorunun esas çıkmazını oluşturduğu kanatindeyim. Eğer herkes kimsenin ezilmemesi gerektiği fikrinde birleşse ki bu günümüzde bile epey ütopik bir yaklaşım işte o zaman insanlığın değişmez sorununda bir değişim kıvılcımı oluşabilir.

Paulo Freire, “Ezilenlerin Pedagojisi” adlı kitabında şöyle diyor: “Hâkimiyet ilişkisinde gerçek değil patolojik bir aşk vardır: ezenlerin sadizmi ile ezilenlerin mazoşizmi. Gerçek aşk ise cesaret ve ezilenlerin davasına adanmışlıktır ve ancak ezilmişlik durumu ortadan kaldırıldığında bu durumun imkânsız kıldığı gerçek aşka ulaşılabilir. Diyalog, alçakgönüllülük, insanlığa, onun yaratıcı gücüne ve insanca yaşama isteğine inanç olmadan da olmaz”

Yaşadığımız dünyanın temel diyalektiğini oldukça güzel özetlemiş Ferire. Kitabın tamamı ezen ve ezilen ilişkisi üzerine kurulmuş, tıpkı bir belediye başkan adayının, bir işçiyi oy almak için ziyaretini gösteren bu fotoğraf gibi.

Özetle, çağımızın en büyük ve gizlenen sorunu, insanlık tarihinin başından bu yana var olan sınıf sorunudur. Çünkü bu gün dünyanın büyük bir bölümü açlık ve hastalıklarla ile karşı karşıyaysa ?medyanın nedenlerini- saymazsak sınıfsal hiyerarşi olduğu görülecektir. Bu hiyerarşinin temel dinamikleri sorgulanmadan ve Ferire’nin de dediği gibi bu iki temel bileşenin arasındaki diyalog, alçakgönüllülük, insanlığa, onun yaratıcı gücüne ve insanca yaşama isteğine inanç olmadan da olmaz.

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de bu diyalog yolu ertelendikçe, dünya üzerinde gerçek bir mutluluğun var olacağı ihtimalinin zayıf olduğunu düşünüyorum.

1.055 views

Okumaya Devam Et
Sponsor Reklam

Fen edebiyat fakkültesi matematik bölümü mezunu.Yazı yazmayı ve araştırmayı seviyor.Boş zamanlarda kendi sitesinde faydalı bilgi ve makale yazarlığı yapıyor.

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Felsefe

 • Felsefe

  Niçin Ahlaklı Olmalıyım?

  Yazar

  Niçin Ahlaklı Olmalıyım? Bu yazımızda felsefe ile ilgili bir konu hakkında paylaşım yapalım dedik sonuçta felsefe...

 • Felsefe

  En Güzel Ve En Anlamlı Felsefe Sözleri

  Yazar

  En Güzel Ve En Anlamlı Felsefe Sözleri Bu yazımızda felsefe ile ilgili söylenmiş en önemli cümleleri...

 • Felsefe

  Felsefi Sözler ve Felsefi Sözleri Söyleyenler

  Yazar

  Felsefi Sözler ve Felsefi Sözleri Söyleyenler Felsefe ile ilgili bu yazımızda felsefe içeren sözler ve bu...

 • Felsefe

  Felsefe ve Bilim

  Yazar

  FELSEFE-BİLİM İLİŞKİSİBaşlangıçta felsefeyle bilimin iç içe olduğunu , ilk büyük filozofların bir çoğunun aynı zamanda bilim...

 • Felsefe

  Felsefenin Kazandırımları

  Yazar

  Felsefenin Kazandırımları Felsefe kimilerine göre gerekli değildir bazıları ise felsefe yapmadan yaşadığımız hayatın bi anlamı olmadığını...

Facebook Sayfamı Beğenin

Popüler Yazılar

Etiket Bulutu

Yukarı