Sosyal Medya Sayfalarımız

Grip nedir? Belirtileri Nelerdir? Gripten Nasıl Korunuruz?

Sağlık

Grip nedir? Belirtileri Nelerdir? Gripten Nasıl Korunuruz?

GRİP NEDİR?

Grip;influenza virüsünün solunum yoluyla insan vücuduna girmesi ile oluşan  bireyler ve toplumlar üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahip, mevsimsel, yaygın, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır.Dünya Sağlık Örgütü`nün verilerine göre, grip her sene dünya nüfusunun yüzde beşine etki etmektedir.Bu hastalık ülkemizde çoğu zaman hafife alınmaktadır;fakat, neden olabileceği komplikasyonlar sonrasında bilhassa yaşlılar, çocuklar, kronik hastalığa yakalananlar ve bağışıklık sistemi baskılanan bireylerde ölüme kadar varabilen çok ciddi sonuçlar oluşturabiliyor.

grip

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Grip hastalığı, tedavi edilirse beş günde, edilmezse 7 günde geçer.Bu hastalık kendi kendine de düzelebiliyor. Dolayısıyla grip, bağışıklık sistemi kuvvetli olan bireylerde genelde endişeye varılacak tablolara neden olmaz. Gribal enfeksiyonda yatak istirahatının yanı sıra, gereken durumlarda yakınmaları azaltmaya yönelik tedaviler de uygulanmaktadır. Örnek verecek olursak;ateş düşürücü ilaçlar verilebilir, kas veya eklem ağrılarını gidermek  sebebiyle ağrı kesicilerden faydalınabilinir. Yeni çıkan bazı ilaçlar, ilk belirtilerin başlamasından sonraki 24-48 saat içinde alındığında, gribin daha çabuk atlatılmasını sağlar. Bağışıklık sistemi kuvvetli olan çoğu birey için beş yedi gün yatak istirahatı ve bol sıvı tüketimi bile yeterli olacaktır.

 GRİPTEN NASIL KORUNURUZ?

Her sene binlerce insanı yatağa düşüren, iş gücü kaybına nedenolmasının yanı sıra belli grup bireylerde ciddi hastalıklara ve hatta ölümlere sebep olan mevsimsel grip için önlemimizi şimdiden hemen almak gerekiyor. 

Koruyuculuğu yüzde 100 olmamakla birlikte, hastalığı önlemek amacı ile en iyi yol aşılanmaktır.Grip hastalığı, virüsü taşıyan hasta kişilerin solunum yolu salgılarıyla ve bunlarla bulaşmış eşyalar vasıtasıyla yayılır. Çok kolay bulaşmakta ve hızla yayılmaktadır. Hasta kişilerden çevreye saçılan virüs parçacıklarının havada asılı kalabilme yeteneğine sahip olması, bulaşıcılığı daha da artırır. Özellikle okullar, yurtlar, kışlalar, kahvehaneler, huzur evleri ve benzeri kalabalık ve topluca yaşam sürülen ortamlar hastalığın yayılmasında çok önemli rol oynar. Gripten korunmak için düzenli yaşamak, uyku ve dengeli beslenmeyi ihmal etmemek, alkol ve sigara alışkanlığını azaltma, hiç içmemek ve eğer varsa zemindeki kronik şeker, kalp, akciğer hastalıklarının bakım ve tedavisini doğru bir şekilde yaptırmak gerekiyor. 

82 views

Okumaya Devam Et
Sponsor Reklam

Fen edebiyat fakkültesi matematik bölümü mezunu.Yazı yazmayı ve araştırmayı seviyor.Boş zamanlarda kendi sitesinde faydalı bilgi ve makale yazarlığı yapıyor.

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Sağlık

Facebook Sayfamı Beğenin

Popüler Yazılar

Etiket Bulutu

Yukarı