Sosyal Medya Sayfalarımız

Hedef Belirleme Taktikleri

Kişisel Gelişim

Hedef Belirleme Taktikleri

Hedef Belirleme

Hedefsiz insan rotası olmayan gemiye benzer. Rotasız bir gemide karşı rüzgarların etkisi ile farklı yönlerde gelir gider ve hiçbir zaman istediği sahile ulaşamaz.Bu yüzden  başarmak ve yükselmek isteyen her kişi ilk önce kendine bir hedef tayin etmek zorundadır.

Hedefini açık ve net bir şekilde belirlemeden önce birey kendine inanmak ve güvenmek zorundadır. Bu inanç ve güven duygusu o bireye güçlü bir motivasyon kaynağı oluşturur. Bu ateşleyici etkisiyle büyük amaçlar insan yaşamında, motor güç vazifesi görür. Güçlü bir inanç ve güven duygusu da aynı zamanda azim ve kararlılık oluşturur. İçtenlikle inanan ve güvenen bir insan zorluk ve felaketler karşısında sabır etmesini bilir.
Hedefini oluşturmuş bir insan zamanın kıymetini de anlar. Bu kadirşinaslık onda zaman yönetimi bilincini oluşturur. Zamanını profesyonelce kullanan bir bireyin başarılı olamaması çok zor bir ihtimaldir. Boş zamanlarını en verimli bir şekilde değerlendirmede ihtimam gösterebilen bir bireyin hedefine varamaması düşünülemez!

Gayesini açık seçik bir biçimde ortaya koymuş bir insan kendini planlı ve düzenli davranmaya mecbur hisseder;nedeni, büyük bir hedef,;merdiven basamakları gibi aşamalı bir şekilde gerçekleşen küçük hedefler zincirinden oluşmaktadır. Bu zincirin halkalarının sonuca ulaşabilmesi için plan içeren ve program gerektiren bir hayat mecburidir.

hedef-belirleme

Hedef

İnsanlar arzuları ile hedeflerini çoğu zaman karıştırmaktadırlar. Hedef, güncel isteklerimiz içinden ulaşmaya karar kıldığımız, bir şey olmak değil bir şeyler yapabiliyor olmayı düşünmektir. İstekler genellikle sonuçla ilgilidir, hedef ise sebeple ilişkilidir. Yazar olmayı düşünmek, istektir. Çünkü yazar olabilmek bir sonuç içerir. Yazılmak istenen kitapla ilgili bir bölüm yazmayı düşünmek ise bir hedeftir. Üniversiteyi kazanmayı düşünmek sonuçla ilişkilidir ve bir istektir. Sınava hazırlanırken günde 400 soru çözmeyi düşünmek ise sebeple ilgilidir ve bir hedeftir. Biz hedeflerimiz ile ilgili sebepleri yerine getirmekle mükellefiz. Bir işin doğru düzgün bir şekilde yapılıp yapılmamasından sorumluyuz. Üniversite sınavı için gün içerisinde 400 soru çözüp çözemediğimizden sorumlu olan kendimizdir.Ancak asla üniversiteyi kazanıp kazanamadığımızdan sorumlu olan biz değiliz. Çocuklarımıza ev araba almakla sorumlu değiliz fakat çocuklarımıza ev araba alabilecek yeterlilikte eğitmekle sorumluyuz.

Bir hedefiniz var fakat aklınız hep sonuçta ise, bu bir hırstır. Azim beyaz, hırs ise siyahtan gelir. Azimli olabiliriz ama asla hırslı olmamamız gerekir. Çünkü hedeflerimizle ilgili nedenleri irademizle kurabiliriz.Ancak ,hedefin sonucunu aklımızla belirleme yeteneğine sahip değiliz. Bu sebeble sonuçları kontrol altına alamayız.Kontrolda tutamayacağımız bir şeyi istemek ise büyük bir risk içerir ve anlamsızdır. Dolayısıyla hiç kimse hedefin sonucuna ulaşıp ulaşamamasından sorumlu değildir.

Amaç, tüm hedeflerin birleştiği noktadır. Örnek verecek olursam, kâinatın bir amacı var.

Yaşamı mümkün kılabilmek ve denge kâinatın amacıdır. Eğer Dünya, normal dönüş hızından 1 sn daha geç dönseydi yer çekimi artacak ve sular buz tutacak, buharlaşma olmayacak, yağmur yağmayacak, bitki yetişmeyecek ve yaşam belkide olmayacaktı. Yerdeki karıncanın, toprağın altındaki solucanın, gökteki bulutun da bir hedefi, yerine getirmesi gereken bir görevi vardır, fakat hedefini belirleme hakkı bir tek insana sunulmuştur. Hiçbir şey durağan değildir, ya bir gerileme vardır ya da bir ilerleme vardır. Eğer ki biz, kendi hedeflerimizi oluşturarak ilerlemeyi seçemezsek yaşamın bize getirdiği sorunları çözmek ile uğraşırız. Hayatta her zaman problemlerimiz olur. Ya o problemleri biz seçeriz hedefimiz olur. Ya da o problemler bizi seçer ve çoğu zaman belamız olurlar.

Ya üretirsin, ya tüketirsin, ya yardımcı olursun, ya yük olursun, ya alacaklısın, ya borçlusun. Ortası yok bunun. Uğraş olmayan yerde eksik bir şey vardır. Bir hedef belirlediğiniz zaman içinde bulunduğunuz hayat anlam kazanır bu her zaman böyledir. Yaşam sevincinizde yükselir hem.

“ Kralın oğlu tembel ve içine kapanık birisiymiş. Kral oğlunu mutlu edebilmek için elinden geleni yapmış fakat bir türlü becerememiştir. Son olarak ülkenin en akıllısını çağırmaya karar kılmış. Kral, bilge olan bu kişiden sorunu çözmesini istemiş. Bilge kralın yanından gitmiş başka bir yerde düşünmeye başlamış. Bir gün geçmiş bir şey bulamamış, iki gün geçmiş bulamamış, artık vakti tükenmiş ve çözüm bulamadığı için başına neler gelebileceğini düşünerek sarayın yolunu tutmaya başlamış. Saraya yaklaşırken önüne bir çoban çıkmış ve çobanın çok acil köye kadar gidip gelmesi gerekiyormuş, bilgeden bir süre kuzulara dikkat etmesini rica etmiş, bilge de kabul etmiş. Çobanın gelmesini beklerken kuzulardan biri kuyuya düşüvermiş. Bilge çok fazla telaş yapmış. Kuyuya atlayıp kuzuyu kurtarmaya çalışmış ve sonunda o kuzuyu kurtarmış. O sırada krala ne söyleyeceğine dair kendi derdini unuttuğunun farkına varmış ve anlamış ki kralın oğlunun da bir işi, uğraşacağı bir iş olur ise can sıkıntısıda geçer. Aklına gelen bu güzel fikri hemen paylaşmak için vakit kaybetmeden sarayın yolunu tutuvermiş.”

Hedef belirlediğinizde ve o hedefe ulaşmak için gerekli bedelleri ödemeye başladığınızda  bu sizi geliştirir ve renginiz açılmaya başlar, beyazlaşırsınız, adeta ruhunuz temizlenir ve güçlenerek çıkarsınız.

Hedef Belirleme Taktikleri

1-sürekli olumlu düşünmeli

2-hedefiniz kendinize ve etrafınıza faydalı olmalı

3-hedefiniz somut ve ölçülebilir olmalı

4-koyduğunuz hedef  mantıklı ve ölçülebilir olmalı

5-hedefiniz detaylandırılabilir olmalı

6-hedefiniz kontrolünüz altında olmalı

432 views

Okumaya Devam Et
Sponsor Reklam

Fen edebiyat fakkültesi matematik bölümü mezunu.Yazı yazmayı ve araştırmayı seviyor.Boş zamanlarda kendi sitesinde faydalı bilgi ve makale yazarlığı yapıyor.

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kişisel Gelişim

 • Eğitim

  Çocuk Psikolojisi İle İlgili Okunması Gereken Kitaplar

  Yazar

  Çocuk Psikolojisi İle İlgili Okunması Gereken Kitaplar Ebeveynler olarak çocuklarımızı anlamada zaman zaman güçlük çekiyoruz.Çocuğumuzun doğumundan...

 • Kişisel Gelişim

  Kişisel Gelişim Kitapları

  Yazar

  Kişisel Gelişim Kitapları Kişisel gelişim yazımızda ele alacağımız konu başlıktan anlaşılacağı gibi kişisel gelişim kitapları olacak.Kişisel...

 • Kişisel Gelişim

  Kaderimin Rüyaları

  Yazar

  KADERİMİN RÜYALARI Tutarlı bir insan, kadere inanır; kaprisli bir insan, şansa inanır. BENJAMIN DİSRAELİ Hepimizin rüyaları...

 • Kişisel Gelişim

  Aldığımız Kararlar ve Yaşamımız

  Yazar

  Bu yazımda hayatımızda aldığımız kararlar ve yaşamımızın sırrı hakkında  beraber düşüneceğiz. Aldığımız kararlar gerçekten bize ait...

 • Kişisel Gelişim

  Kimler Y Kuşağına Girer? Y Kuşağı nedir?

  Yazar

  Kimler Y Kuşağına Girer? Y Kuşağı nedir? Amerika kültüründe Vietnam savaşından sonra başlattığı nesilleri sınıflandırma fikri...

Facebook Sayfamı Beğenin

Popüler Yazılar

Etiket Bulutu

Yukarı