Sosyal Medya Sayfalarımız

Hobiler ve Fobiler Hakkında

Hobiler

Hobiler ve Fobiler Hakkında

HOBİ NEDİR?

İnsanların zevk aldığı şeylerle uğraşmasına  hobi denmektedir. Pul, taş, para türünden bir şeyler toplamak, yani koleksiyonculuk yapmak sevilen bir hobidir . Örgü örme ahşap oyma gibi el becerisi gerektiren işler de hobi sınıfına girebilir.Yine hobi olarak spor, bahçe işi yapılabilir, hayvan yetiştirilebilir . Hobi keyif veren bir uğraş türüdür. Aynı hobiye ilgi göstere kimseler bazen , dernek ya da  kulüp kurabilirler.Bunların dışında hobi maddi anlamda da kazanç sağlayabilmektedir. Pul ve para koleksiyoncuları ellerinde bulunan bazı parçaları değiş tokuş eder ya da satabilirler.

hobisel olarak uğraş veren birey

hobisel olarak uğraş veren birey

Hobi Çeşitleri

Spor hobileri: koşu yapmak, futbol, basketbol, hentbol, masa tenisi oynamak, fıtness, dağcılık, yürüyüş, kayak, yelkencilik, dalgıçlık, su sporları, modern sporlar, yamaç paraşütü yapmak, bisiklete binmek gibi.

Müzik hobileri: Enstrüman çalmak (gitar ,bağlama, klavye, keman vb.), müzik dinlemek, müzik kaydı yapmak, konsere gitmek gibi.

Dışarıda yapılabilecek hobiler: balık tutmak, fotoğraf çekmek, avcılık yapmak, bahçe işleriyle uğraşmak, dans etmekle uğraşmak.

Sanatsal hobiler: tiyatro oyunlarında oynamak, drama etkinliklerine katılımcı olmak, sinema ve tiyatroya gitmek, şiir yazmak, beste yapmak, kitap okumak gibi.

Zihin geliştiren hobiler: satranç oynamak, dama oynamak, puzzle yapmak, su doku oynamak, bulmaca çözmek ve bunlara benzer şeyler yapmak.

FOBİ NEDİR

Fobi bir nesne veya olaya karşı olarak geliştirilen ve rahatsız edici bir korkudur baskıdır. Bu sebeplerden dolayı oluşan korkular sosyal  hayata zarar verdiği gibi, insanların is yaşamını ve aile ilişkilerini de olumsuz etkilemektedir.Çağımızda birçok fobi teşhis edilip literatüre geçmiş bulunmaktadır.Fakat genel anlamda sıralamak istersek

Basit Fobiler 

a) Bunlara kapalı alan korkusu (klastrofobi),

b)  hayvan korkusu (genelde fare, örümcek ve yılan),

c) yükseklik korkusu (akrofobi),

d) uçma korkusu (Piterifobi),

e) su korkusu (hidrofobi),

f) dişçi korkusu (odontifobi),

g) tünel, köprü korkuları olarak sıralanabilir.
Sosyal Fobiler:Bu tür fobilerde kisi kendine karşı güvensizlik, topluma karşı güvensizlik ve diğer bireyler tarafından asagılanma ve küçük görülme korkusuna sahip olmaktadır.
Açik Alan KorkularıDepresyon ve panik yasayan bireylerin en az yüzde 50’sinde agorafobi hastalığı görünmektedir. Bu da bireyin büyük bir alanda veya alışveriş merkezinde yalnız kalma korkusunu geliştirir. 

Fobiler genel olarak endişe tarzında rahatsızlıklar, panik atak, post travmatik stres rahatsızlıkları, obsesif kompulsif rahatsızlıklar sebebiyle oluşabilir. Her sene bu sorunlardan milyonlarca insan etkilenmektedir. 

15.968 views

Okumaya Devam Et
Sponsor Reklam

Fen edebiyat fakkültesi matematik bölümü mezunu.Yazı yazmayı ve araştırmayı seviyor.Boş zamanlarda kendi sitesinde faydalı bilgi ve makale yazarlığı yapıyor.

2 Yorum

2 Comments

 1. Pingback: Zachary

 2. Pingback: Hobi Çeşitleri

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Hobiler

 • Hobiler

  En Güzel Kurdele Nakışı Tablo Modelleri

  Yazar

  En Güzel Kurdele Nakışı Tablo Modelleri Yeterince güzel kurdele nakışı tabloları sizin için araştırtık. En güzel kurdele...

 • Hobiler

  Klasik Gitar Dersleri Video Anlatım

  Yazar

  Klasik Gitar Dersleri Video Anlatım Bu yazımda hobi olarak klasik gitar öğrenmek isteyenler,başlangıçtan seviyesinde egzersizler şeklinde başlayıp ilerlemek...

 • Hobiler

  Hobi Çeşitleri

  Yazar

  Hobi Çeşitleri Keyifli bir uğraş olan hobi sayesinde insanlar boş zamanlarını değerlendirebilmekte ve bu uğraşlar insana...

 • Hobiler

  Hobiler Hafıza Kaybını Önlüyor

  Yazar

  Hobiler hafıza kaybını engelliyor Uzmanlarca yapılan araştırmalar, hobilerin bunama başlangıcını geciktirdiğini ancak televizyon karşısında vakit geçirmenin hafıza...

 • Hobiler

  Hobilerin İnsan Hayatındaki Yeri

  Yazar

  Hobilerin İnsan Hayatındaki Yeri Hobilerin insan hayatındaki yeri ve önemine bakacak olursak hobiler;hayatı canlandıran süsleyen renklendiren şeylerdir....

Facebook Sayfamı Beğenin

Popüler Yazılar

Etiket Bulutu

Yukarı