Sosyal Medya Sayfalarımız

KPSS Kalkıyor mu?

Eğitim

KPSS Kalkıyor mu?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) kaldırılacağına yönelik çıkan haberler,memur olmak için çalışan milyonlarca adayın kafalarında soru işaretleri yarattı. Sosyal medya aracılığı ile seslerini duyuran adaylar tepkilerini şöyle dile getirdi“KPSS bu düzende fırsat eşitliği sunan yegane tek sistem. Bu sistemin kaldırılma olasılığı gerçekleştiğinde torpil ve siyasi referans, kamuya girmenin tek yolu haline gelecek,bu durumda devlet memuru olmak için tek kriter siyasi referans olacak. kpss

Hükümet, devlete memur alımında uygulanan merkezi sınav KPSS‘yi kaldırmaya hazırlanıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan‘ın talimatı ile yapılan çalışma kapsamında merkezi sınav sistemi yerine bakanlıklara  kendi sınavlarını yapma hakkı verilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in son Bakanlar Kurulu toplantısında bakanlık çalışmalarına ve Meclis’e sevk edilmek üzere hazırlanan yasa taslakları hakkında bilgi verdi.
Yeni Düzenleme Hakkındaki Sunum 
Sunumdaki en önemli konulardan birini Bülent Ecevit‘in Başbakan olduğu dönemde uygulanmaya başlayan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile ilgili yapılan hazırlık oluşturdu. Bu sisteme göre devlete alınacak personel ile ilgili belli aralıklar ile ÖSYM tarafından sınav yapılıyor. Atamalar bu sınavda en yüksek puanı alandan aşağıya doğru sıralanarak yapılıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın isteği doğrultusunda başlayan çalışma kapsamında KPSS sınavı kaldırılacak. Bakanlıklar  ve diğer kamu kurumları ÖSYM tarafından yapılan tek bir sınav ile personel olması dönemi sona erecek. Yapılan çalışmaya göre merkezi sınav sistemi yerine tüm bakanlık ve kurumlara kendi ihtiyaçlarına göre alacakları personel için sınav yapma hakkı verilecek. Üzerinde çalışılan her kurum alacağı personel için kendi sınavını açıklayacak. Alınacak personel için duyuru yapılacak. Başvuranlar kurumun ihtiyaç duyduğu kadroya uygun soruların yer aldığı yazılı sınava girecek.Eğer gerek duyulursa sözlü sınav da sözkonusu olabilecek. Memur olarak göreve alınanların özlük hakları ve çalışma şekilleri ile ilgili de bazı düzenlemeler gündeme gelecek. Sınav kazanıp ataması yapılan bir kişi atandığı yerde en az 3 yıl çalışmak zorunda olacaktır.
KPSS kaldırılması ile ilgili şimdiden kaygılar oluşmaya başladı. Türk Eğitim-Sen İstanbul bölge Başkanı Hanefi Bostan, kadrolaşma için bu değişikliğin yapıldığı görüşünde.Bu konuda hükümeti adil olmaya çağırdı.İlerleyen günlerde bu konuda nasıl gelişmeler olur tam olarak kestirmek mümkün değil ama bu resme biraz farklı açıdan bakacak olursak.Kpss de geçmiş yıllarda soruların cemaat tarafından bazı öğrencilere verildiği iddiaları üzerine Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bu duruma el  atması ve kpss’de yeni düzenlemelerin kaçınılmaz olduğu görünüyor.Yeni sistem ne olur bilmiyoruz ama bu kadar çok kişinin hayatını etkileyen bi sisteminen öncelikle adil olmasından yanayız.

641 views

Okumaya Devam Et
Sponsor Reklam

Fen edebiyat fakkültesi matematik bölümü mezunu.Yazı yazmayı ve araştırmayı seviyor.Boş zamanlarda kendi sitesinde faydalı bilgi ve makale yazarlığı yapıyor.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Genel Kültür Soruları

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Eğitim

Facebook Sayfamı Beğenin

Popüler Yazılar

Etiket Bulutu

Yukarı