Sosyal Medya Sayfalarımız

Lazer Epilasyon

Sağlık

Lazer Epilasyon

Epilasyon nedir ?

İstenmeyen tüylerin çeşitli yöntemlerle alınmasına epilasyon denir. Bu amaçla kullanılan yöntemler cımbız, ağda, tıraşlama, iğne epilasyon, lazer epilasyon olarak sıralanabilir.

lazer-epilasyonu-1

İnsan sağlığına zararı olmayan güvenilir ve etkili lazer epilasyon sisteminin Alexandrite lazer olduğu FDA tarafından bilimsel olarak belgelenmiştir ve en iyi cihazı seçmeniz çok önemli bir husustur. Ancak lazer epilasyon için en iyi cihaz da kullanılsa, bu cihazın kullanılış tekniği ve uygulamanın yapıldığı kuruluşun lazer epilasyon uygulama protokolleri elde edeceğiniz sonucu belirleyecektir. Risk almamanızı, tercihinizi detaylı bir araştırma sonucu yapmanız daha faydalı olacaktır.Patronları doktor olmayan, hedefleri maddi çıkarlara dayanan kuruluşlar tıbbi gerçekleri önemsemeden, uygun olmayan cilt ve kıl yapılarında dahi lazer epilasyon yapmaktadırlar.Kalıcı yanık izleri ile dava açanlar, bende az sayıda olan kılım lazer epilasyon sonrası fazlasıyla arttı diye şikayetçi olanlarda son zamanlarda çok artış gözlemlenmiştir. Bu sebeble Sağlık Bakanlığı sahibi doktor olmayan Güzellik Merkezlerini kapatma kararı almıştır. Sağlığınızı ve paranızı riske atmamanız için, lazer epilasyon merkezi seçimi yaparken en önemli kriter olarak sadece bu konuya odaklanmış gerçek sağlık kuruluşlarını araştırmanızı sizin açınızdan önemli bi etken olarak görüyoruz.

lazer-epilasyonu-2

Lazer Epilasyon Sıkça Sorulan Sorular

1) Lazer Epilasyonda Dikkat Edilecekler!
Lazer epilasyon tıbbi bir uygulamadır.Tıbbi bir uygulama ile ilgili en iyi bilgileri konunun uzmanlarından alabilirsiniz.Web sayfalarında genel bilgiler verilmektedir.Herkese uygulanan tedavi prosüdürleri farklılık gösterir.Lazer epilasyona uygun olup olmadığınız,uygun iseniz hangi lazer sisteminin size uygun olduğunu,nasıl sonuçlar alacağınızı konunun uzmanından yerinde görüşerek test yaparak bilgi alabilirsiniz.Bu sayede sonuca daha hızlı ve sağlıklı ulaşmış olursunuz.

2) Lazer epilasyon nasıl yapılır?
Lazer epilasyon yapılacak alan traş makinası ile kısaltılır.Bazı merkezlerde jilet kullanılmaktadır. Kullanıcı ve uygulanacak kişiye önce lazer ışınlarından gözleri koruyan gözlükler takılması daha uygundur. Gözlüksüz işlem yapılması sakıncalıdır gözlere zarar verir.Kullanıcı eldiven giymeliki hijyen sorunu çıkmasın. Sonra kullanıcı lazer epilasyon probu ile lazer uygulamasına başlar. Lazer epilasyon cihazları ışık enerjisini lazer cihazının üzerinde bulunan bir el probunun yardımıyla uygularlar.Lazer atışının yapıldığı probun üstünde soğutma sistem bulunmaktadır. Lazer makinası içinde oluşan lazer ışığı el probu ile cilde ulaştırılır. Lazer epilasyon sırasında el probu yardımı ile tekrarlayan lazer atışları cilde uygulanır. Her lazer atışı ciltte belli bir alanı tararki  lazer atışı sonrası kıl kökü yaklaşık 70 65 C derece cıvarında ısınır ve tahrip olur. Bu durum sonucu kıl kökü yeni kıl üretemez hale gelip fonksiyonunu kaybeder.

lazer-epilasyonu-3

3) Lazer Epilasyonda kaç seans gelmem gerekir?
Lazer ışığı anajen (aktif) aşamadaki kıl köklerini etkilemektedir.Köklerin tümü aynı anda aktif olamazlar. Dolayısıyla telojen (pasif) kökler, aktif hale geldiklerinde bunlara da uygulama gerekecektir. Kalıcı bir çözüm, ancak birkaç lazer epilasyon seansından sonra elde edilir. Kılların kalınlığı ve yoğunluğu her vücutta farklılık gösterir dolayısıyla kesin bir seans sayısı vermek doğru olmaz, birinden diğerine ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Ortalama olarak genelde 4-6 lazer epilasyon seansı yeterli olabilmektedir. Lazer epilasyon uygulamasında cilt tipine göre doz seçimi yapılır. Bununla birlikte kıl köklerine etki edecek ama cilde zarar vermeyecek güçte çalışılarak en kısa sürede tedavinin bitirilmesi amaçlanır. Herkesin vücut yapısı ve hormonal seviyeleri, cilt tipi farklı olduğu için lazer epilasyonda sonuca ulaşmak için gereken süre kişiden kişiye değişmektedir. Seanslar kılları anajen (büyüme) safhasında yakalamaya uygun sürelerde tekrarlanır.

4) Lazer epilasyonda seans aralıkları ne kadar zaman alır?
Seans aralıkları yüz bölgesi için yaklaşık 5 haftada bir,vücut bölgesi için 7 haftada bir tekrarlanmaktadır.İlerleyen seanslarda bu süreç uzamaktadır daha uzun aralıklarla lazer epilasyon seansı uygulanmaktadır.Kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği için bu konuda tam sayılarla konuşmak zor olmaktadır.

5) Lazer Epilasyon Tedavisi sonrasında iz kalır mı?
Lazer epilasyon uygulaması sonucu ciltte kızarıklık görülmesi normaldir bu durum sizi şaşırmamalı. Normalde uygulamayı takip eden bir kaç saat içerisinde tamamen sona ermesi gerekmektedir. Ancak aşırı hassas ciltlerde veya aşırı doz verilen ciltlerde Lazer Epilasyon sonrası hafif kızarıklık benzeri bir tablo görülürse bu gayet normaldir. Bu durum bir kaç günlük tedavi ile iz kalmadan düzelir. Ayrıca Lazer epilasyon sonrası kişi güneşlenmesi veya solaryuma girmesi, kalıtımsal pigmentasyon problemi bulunması gibi özel durumlarda ciltte açık veya koyu renklenmeler görülmesi doğaldır. Genelde bunlar geçicidir ve zaman içerisinde geride hiçbir iz bırakmadan kaybolup gider.Bu duruma önceden hazırlıklı olmanız sizin açınızdan bi avantaj sağlar en azından kendinizi kötü hisetmeme konusunda.,

6) En İyi lazer sistemi hangisidir?
En iyi lazer sistemi budur veya şudur konusu hakkında konuşmak doğru olmaz.Önemli olan hastanın kıl ve ten rengi için uygun olan lazer sistemi ile seans uygulanmasıdır.Seçkin merkezleri araştırmak ve daha sonrasında orda doktorunuz tarafından cildinize en uygun laser   seçimini yapabilirsiniz.

7) Alexandrite lazer nedir?

Alexandrite lazer dalga boyu 755 nm dir. Bu dalga boyundaki ışınlar kıldaki melanin adlı siyah boya maddesi tarafından oldukça fazla emilir. Bu yüzden daha az enerji uygulanarak cildinizde hasar oluşturmadan ve daha etkin bir şekilde lazer epilasyon yapılmaktadır. Long pulsed teknoloji sayesinde lazer enerjisi cildinizi korur ve daha etkin şekilde uygulanabilir. En önemli faydası hastanın rahatlığı ve uygulama kolaylığı olasıdır.

bu lazer sisteminde genel olarak Hasta uyum ve toleransı uygun yapıdadır. Alexandrite lazer derindeki kıl köküne dek ulaşarak kalıcı sonuç sağlar ve bu başarıyı sağlarken kalıcı yanık sorununa yol açmaz.

Sonuç itibarı ile lazer epilasyon yaptırmanın en önemli etkeni öncelikle güvenilir ve bu işin ehli olan doktarları araştırmak ve bulduktan sonra onlarla konuşup aklınıza takılan bütün sorulara yanıt bulmaktır sonrasıda zaten hangi kararınızı verirseniz verin sizin için faydalı olacağına inanıyoruz.sizlere bu yazımızda bu konu ile ilgili önemli bilgileri paylaşmaya çalıştık bizim siteyi ziyater ettiğiniz için teşekkür ederiz.Hayatınızda sağlık eksik olmasın

254 views

Okumaya Devam Et
Sponsor Reklam

Fen edebiyat fakkültesi matematik bölümü mezunu.Yazı yazmayı ve araştırmayı seviyor.Boş zamanlarda kendi sitesinde faydalı bilgi ve makale yazarlığı yapıyor.

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Sağlık

Facebook Sayfamı Beğenin

Popüler Yazılar

Etiket Bulutu

Yukarı