Sosyal Medya Sayfalarımız

Sağlıklı Beslenme

Sağlık

Sağlıklı Beslenme

İnsan hayatında sağlık konusunda beslenme önemli bir yere sahiptir.Sağlıklı beslenme hakkında  en çok dikkat çeken konular  ve önemli başlıklar hakkında yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgileri en sade şekilde sizlere aktarma gayesi taşıdığım güzel bir yazı oluşturmaya çalıştım.

sağlıklı beslenme

sağlıklı beslenme

SAĞLIKLI BESLENME NEDİR? Sağlıklı beslenme, yaşamımızın devem etmesi ve sağlığımızın korunması için enerji ve besin öğelerini yeterli ve eşit oranda düzenli bir şekilde vücudumuza almamıza denir.Kısaca özetleyecek olursak alacağımız besin öğelerinin yaşamımızı devam ettirmek maksadının dışında yeteri kadar olması ve düzenli bir şekilde gerektiğinde alınmasıdır.

Vücudun büyümesi, dokuların kendini yenilemesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her bir çeşidinin gerektiği kadar alınması ve vücutta uygun bir şekilde kullanılmasına yeterli ve dengeli beslenme denilmektedir. Besin öğeleri vücudun ihtiyaçları doğrultusunda alınmıyor ise yeteri kadar enerji oluşmadığı ve vücut dokuları yapılamadığından yetersiz beslenme durumu oluşur.

Birey yeteri miktarda yemek yemesine rağmen, uygun yemek seçimi yapamadığı veya yanlış pişirme yöntemi uyguladığı için besin öğelerinin bazılarını alırken diğerlerini alamayabiliyor;bu gibi durumlar olduğun zaman, o besin öğesinin vücut çalışmasındaki işlevi yerine getirilemediği için sağlık bozukluğu ortaya çıkmaktadır. Bu duruma dengesiz beslenme denir. GÜNLÜK ALMAMIZ GEREKEN BESİNLER

Yeterli ve dengeli beslenebilmek için farklı yaş, cinsiyet veya buna benzer özel durumlardaki bireylerin enerji ve besin ihtiyaçları birbirinden farklı olur.

Besinlerimiz, içlerinde bulundurdukları besin öğelerinin türleri ve miktarları yönünden birbirinden farklı özelliklere sahiptirler. Bazı besinler protein yönünden bazıları da karbonhidrat yönünden zengindir. Bu açıdan besinlerimizi, besleyici değerleri yönünden dört başlık adı altında sıralayabiliriz.

besin grupları

besin grupları

1) Süt ve sütten yapılan yiyecekler: Burada bulunan çeşitler, kalsiyum için en gözde kaynaktır. Süt, yoğurt, peynir, çökelek, süt ile yapılan tatlılar bu kategoride bulunan çeşitlerdir. Bu besinlerin herhangi birinden günde 2 porsiyon yenilmesi önerilmektedir.Minimum bir büyük su bardağı kadar süt veya yoğurt, iki kibrit kutusu miktarında peynir, bir küçük kase muhallebi veya bunun yerine sütlaç bir porsiyon alınabilir. Bu kategorideki besinler özellikle büyüme evresinde olan çocuklar, gebe ve emzikli kadınlar ile yaşlılar için önem teşkil etmektedir. Yetişkin ve normal durumda olan bireylere gün içinde iki porsiyon.Çocuklar, gebe-emzikli kadınlar ve yaşlılar üç dört porsiyon almaları uygundur.

2)Et, tavuk, balık, yumurta, kuru nohut, fasulye, mercimek, ve bu besinlerden yapılan ürünler: Bu kategoride bulunan besinler protein, B vitaminleri ve demir yönünden çok zengindir. Enerji verme konusunda da yerleri vardır. Herhangi birinden veya bir kaç türünden gün içinde iki porsiyon yenilmesi uygun olanıdır. Bu grupta bulunan besinler, öğle ve akşam birinci yemeği oluşturmaktadır.Genç olanlar, gebe-emzikli durumundaki kadınlar bu grupta bulunanlarda günde 3 porsiyon yemelidir.

3)Taze sebze ve meyveler: C vitamini, bir sürü vitamin ve mineral ihtiyaçlarımızı bu gruptaki besinlerden karşılarız. Karnabahar, kereviz, patlıcan, enginar, pancar, kabak, domates, salatalık, biber, yeşil yapraklı sebze ve otlar, havuç ve çoğu  meyve çeşitleri  bu grub içinde yer almaktadır. Bu kategorideki besinlerin sıradan birinden veya birden fazla  karışımından gün içinde  ortalama 6 porsiyon yenmesi uygundur.

4)Tahıllar ve tahıllardan yapılan yiyecekler: Bu kategoride bulunan yiyecekler temel enerji kaynağımızı oluşturmaktadır. Ekmek, makarna, şehriye, pirinç, bulgur, kuskus, börekler, un ve irmikten oluşturulan tatlı çeşitleri bu grupta değerlendirilmektedir. Ekmek, her öğün yediğimiz besinlerden önemli bir yere sahiptir.Yetişkin birey için öğünlerde bile bir iki orta dilim ekmek yeterli olmaktadır. Hareket yönü çok  fazla olan yani enerji çok harcayan  kişiler bunun 2-3 katını tüketebileceği gibi, genelde işi oturarak yapmak zorunda olan  kişilerin bir porsiyondan fazla tüketmeleri gerekmez.. Yüksek enerji harcayan  kişiler yaptıkları işin seviyesine  göre iki üç porsiyon tüketebilirler. Bu gruptan günde 5 porsiyon ortalama yenilmesi uygun olanıdır.

SAĞLIKLI BESLENME ADINA ÖNERİLER

a) Günde yediğiniz yemeklerin farklı olmasına özen gösterin ve bu besin farklılıklarından özellikle bitkisel olanlara ağırlık vermeye çalışın.
b) Dünya nüfusunun yüksek bir bölümü, yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda oluşmuş  hastalıklarla mücadele etmektedir. Başka bir taraftan, çok fazla yemek ve dengesiz beslenmek sonucunda oluşmuş obezite, çoğu insan açısından önemli bir sağlık sorunu teşkil etmeyi sürdürüyor.

c) Gün içerisinde tükettiğiniz  besin ürünlerinden,  ekmek ve tahıl grubu (bulgur, mısır, pirinç, makarna vs.) yiyecek türlerinden bir kaçını tüketmeye özen gösterin

d) Temiz ve mikrop içermeyen yiyecekleri yemek adına dikkatli çalışmalar yapın buna özen gösterin.

e) Çiğ sebze ve meyveler bol su ile yıkanmadan önce kesinlikle tüketilmemelidir.

f) Ortalıkta satılan yiyecekler mikrop içermesi açısından yüksek olasılığa sahiptir bu yüzden dikkatli davranmak gerekmektedir.Ellerimizi yemekten hemen önce mutlak suretle yıkanmalıdır.Hastalıkların bazıları ellerimizdeki mikropların sebebidir bunu bilmekte fayda var.

g) Her gün  düzenli egzersiz yapmak çok faydalıdır, vücut ağırlığınızı dengede tutmaya yarar.

h) Alkol kullanmamaya çalışın alkol vücudumuzdaki sistemlerin dengeli çalışmasını önlemektedir.

ı) Besinleri dikkatli ve temiz bir şekilde hazırlamaya özen gösterin. Yiyecekleri pişirirken haşlama, ızgara, fırında, buharda pişirme yapmaya çalışmanız size çok faydalı olarak geri dönecektir.

174 views

Okumaya Devam Et
Sponsor Reklam

Fen edebiyat fakkültesi matematik bölümü mezunu.Yazı yazmayı ve araştırmayı seviyor.Boş zamanlarda kendi sitesinde faydalı bilgi ve makale yazarlığı yapıyor.

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Sağlık

Facebook Sayfamı Beğenin

Popüler Yazılar

Etiket Bulutu

Yukarı