Sosyal Medya Sayfalarımız

Satranç Nasıl Oynanır? Taşların Hareket Şekli

Diğer

Satranç Nasıl Oynanır? Taşların Hareket Şekli

Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç tahtası 8×8 lik toplam 64 kareden oluşur. Bir beyaz bir siyah kare olarak devam etmektedir.   Satranç, iki kişi arasında arasında bir satranç tahtası üzerinde oynanır. Satranç tahtası her oyuncunun sağına beyaz gelecek şekilde konulmaktadır. Her oyuncunun 16 taşı bulunur: Bir Şah, bir Vezir, iki Kale, iki Fil, iki At  ve sekiz piyon. Oyunun hedefi rakip şahı almak karşı oyuncuyu mat etmektir. Oyuna önce beyazlar başlar.

satranç tahtası

satranç tahtası

Her taşın farklı bi kuralı vardır.Satrançta en önemli şeylerden biri bu taşları bir arada takım halinde kullanabilmektir,şimdi aşağıda taşların hareket şeklini inceleyeceyiz.

Taşların Hareket Şekli

At, satranç oyununda hareketi sırasında diğer taşların üzerinden atlayabilen tek taştır. Her yöne yalnızca ‘L’ biçiminde hareket eder.

At

At

Kalenin hareket şekli; ileri, geri, sağa ve sola gidebilir. Kale kendi taşları veya rakip taşlarının üzerinden atlayamaz;fakat rok(rok ilerde anlatılacak) denilen hamlelerde sadece şahın üzerinden atlar.

Kale

Kale

 

 

 

 

 

 

Satranç oyununda fil her zaman çapraz gider ve kesinlikle önüne çıkan başka bir taşın üzerinden atlaması mümkün değil kural dışı olur. Filin önüne çıkan rakip taşı oyuncu fil ile yiyerek oyundan çıkarabilir.

Fil

Fil

 

 

 

 

 

 

Satranç oyununda piyon her zaman düz ve ileri doğru hareket eden bir taştır. Piyonların bir kere ileri gittikten sonra geri dönmesi mümkün değildir ona göre hamleyi düşünmek gerekir. Bir piyon açılış dışında her adımda yalnızca bir kare ileri gidebilir. Açılış durumunda hiç oynamamış bir piyon ilk hamle olarak iki kare ileri oynanabilir.piyon diğer taşları yerken çapraz yer buda ayrıca önemli bi kuraldır.

Piyon

Piyon

 

 

 

 

 

 

Oyunun başlangıcında beyaz vezir beyaz karede siyah vezir ise siyah karede bulunur. Vezirin başlangıç konumu beyaz taşlarla oynayan oyuncu d1, siyah taşlarla oynayan oyuncu için d8 kareleridir.

Vezir

Vezir

 

 

 

 

 

 

Şah satranç oyunundaki en önemli taştır. Şah taşının rakip tarafından kıpırdayamayacak şekilde tehdit edilmesine şah mat denmektedir ve bu oyunun sona erdiği anlamına gelir. Şahı tehdit eden oyuncu rakibine “şah” diyerek onu haberdar etmelidir.Şah,satranç tahtasında kendi rengi dışındaki diğer renkteki karede,yani esas kurallara göre e1 ve e8 noktalarında oyuna başlar.

Şah

Şah

 

 

 

 

 

 

 

 

Özel Satranç Kuralları

 

 ROK NEDİR? KURALLAR

ROK 1

ROK

Rok hamlesi şahın güvence altına alınması ve bir an önce kalenin oyuna sokulması amacıyla ortaya çıkarılmış bir hamledir. Şah ve kale taşları kullanılır.Bu taşlarla yapıldığı için iki hamle gibi görünebilir fakat bir hamle olarak kabul edilir. Oyunda iki farklı rok yapılabilmektedir.Bunları sıralayacak olursak;kısa ve uzun rok olarak değerlendirebiliriz. Bunları aşağıda sırasıyla gösterecek olursak,

KISA ROK

KISA ROK

Kısa rok; adındanda anlaşılacağı gibi yakın taraftaki kale ile birlikte yapılan hamleye denir. Şah ile kale arasında herhangi bir taşın bulunmaması gerekir.Hamle yazılımı olarak, şah ve rok yazı dilinde O-O olarak yazılmaktadır.

UZUN ROK

UZUN ROK

Uzun rok; uzak tarafta bulunan kale ile birlikte yapılan hamleye denmektedir.Uzun rokta şah merkeze bir kare daha yakın olmaktadır.Bunu daha güzel bir şekilde anlatacak olursak; açık vezir kalesi ile (yani vezir tarafındaki kale) vezir tarafında yapılan rok a uzun rok denir. Hamle yazılımı olarak,yazı dilinde O-O-O olarak yazılır.

Ancak rok aşağıda belirtilen durumlarda yapılamaz:

a) Şaha çek (şah) denilmiş ise,

b) Şahınız daha önce oynamışsanız,

c) Rok yapmak için kullanılacak kale daha önce oynanmışsa,

d) Rakip taşlardan herhangi biri rok yapmak için şahınızın geçmesi gereken kareyi tehdit altında tutuyor ise,

e) Rakip taşlardan herhangi biri rok yapmak için şahınızın geçmesi gereken kareyi kontrol altında tutuyor ise,

f) Rakip taşlardan herhangi biri şah ile rok yapacak kalenin arasında duruyor ise,

g) Kendi taşlarınızdan herhangi biri şah ile rok yapılacak kale arasında duruyor ise, bu gibi durumlarda rok kuralı kesinlikle uygulanamaz.

GEÇERKEN ALMA

1

1

2

2

3

3

4

4

5

5

6

6

7

7

8

8

Yukarıdaki resimleri 1 den 8 e kadar sıralandıracak olursak.Aşağıdaki adımlarıda ona göre düşünmeniz bu konuda daha faydalı olacaktır

1- GEÇERKEN ALMA kuralı pek çok insanın anlamakta en çok güçlük çektiği kuraldır. Şunu unutmayın ki geçerken alma, Piyon İKİ KARE sürüldükten sonra yapılır. Şimdi yavaş yavaş bu konuyu anlatalım.

2- Beyazın Piyonu BEŞİNCİ YATAYA ulaşmıştır. Beyazların tarafından sayınız. Hamle sırası Siyahındır. Yanındaki dikeyde Piyonu vardır. Piyonunu İKİ KARE sürmek üzeredir.

3- siyah Piyonu İKİ KARE sürmüştür. Şimdi Beyaz isterse,siyah piyon sanki bir kare sürülmeşçesine onu alabilir .

4- Bu durum Beyaz geçerken alma hareketini yaptıktan bi sonraki durumdur. Dikkat edecek olursanız, Piyon şimdi ALTINCI YATAYDA bulunmaktadır,

5- Şimdi de Siyahı aynı şeyi yaparken izleyelim. Siyahın BEŞİNCİ YATAYDA bir Piyonu vardır.

6- Beyazınsa İKİNCİ YATAYDA Bir piyonu vardır ve iki sürmek üzeredir. Şimdi Beyaz Piyonunu iki kare Sürmüştür. Siyahın geçerken alma şansı vardır.

7- Bu konum Siyah geçerken aldıktan sonraki konumdur. Geçerken almayı sadece piyon ile uygulayabilirsiniz. iki kare birden sürülmüş bir piyonu alabilirsiniz. rakip piyon iki sürüldükten hemen sonra geçerken alabilirsiniz.

8- GEÇERKEN ALMA kuralını bilmek oyunun kaderini değistirebilir. Bu durumda hamle sırası Beyaz’dadır. Basit olarak Şahıyla Siyah Piyonu alarak oyunu rahatça kazanabilir. Fakat GEÇERKEN ALMA kuralını unutup Piyonunu iki sürebilir. Bunu yaparsa, Siyah, Piyonu GEÇERKEN ALIP Piyonuyla iki hamlede Vezir çıkıp oyunu kazanabilir.   Satranç nasıl oynanır ile ilgili daha çok ayrıntılar var onlarıda başka bir başlık altında paylaşmayı düşünüyorum bizim siteyi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

609 views

Okumaya Devam Et
Sponsor Reklam

Fen edebiyat fakkültesi matematik bölümü mezunu.Yazı yazmayı ve araştırmayı seviyor.Boş zamanlarda kendi sitesinde faydalı bilgi ve makale yazarlığı yapıyor.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Satrançta Piyonu Vezir yapmak

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Diğer

Facebook Sayfamı Beğenin

Popüler Yazılar

Etiket Bulutu

Yukarı