Sosyal Medya Sayfalarımız

Üç Boyutlu Yazıcı

Diğer

Üç Boyutlu Yazıcı

                                      Üç Boyutlu Yazıcı

İ. Ö. II. yüzyılda kullanılmaya başlanan kâğıt, söylenen ve hatırlanması gerekenleri unutmamak adına yazıya geçirilmek için kullanılmış ve hızlıca dünyanın her yerine doğru yayılmaya başlamıştır. Günümüzde ise bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi, kâğıt kavramına da daktilografi unsurunu getirmiş ve artık neredeyse herkes yazılarını yazıcılar vasıtası ile oluşturmak durumunda kalmıştır. Teknolojinin sürekli gelişen, dinamik bir öğe olduğu göz önüne alınırsa yazıcı sistemleri de gelişmiş ve bugün, üç boyutlu yazıcı modelleri piyasada bulunur olmuştur.

1

Üç boyutlu printer ile artık herkes istediği türden bir şekil tasarlayıp evinde bunun dökümünü oluşturabilecek ve tasarım harikası nesneler yapabilecektir. Türkiye’de sınırlı sayıda satışı yapılan bu yazıcı modelleri, birçok sektör tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yazıcıların çalışma mantığı, 3D programlama ile çizilen bir dosyanın, komutlar hâlinde yazıcıda işlenmesi şeklindedir. Bilgisayarda tasarlanan bu üç boyutlu dosyanın uzantısının STL olduğunu da belirtmekte fayda görmekteyiz. En sık kullanılan modelleme programı da CAD adlı yazılımdır.

2

Tüm bu özellikler ile, siz de evinize alıp kurduğunuz bu yazıcılar ile tasarımını yaptığınız nesneleri üretebilirsiniz. İlginç ve oldukça ileri bir teknoloji olan bu sektör, geleceğin yatırım aracı olarak görülmektedir. Bu sebeple üç boyutlu yazıcılar, özellikle üretime dayalı sanayi sektörlerinde sıkça kullanılmaktadır. Bu yazı merakınızı cezp etti ise, aşağıdaki videoyu izlemenizi önermekte ve yazıcıların çalışma mantığını görmenizi dilemekteyiz.

3

Video: http://www.youtube.com/watch?v=yTh0rzCXefQ

 

206 views

Okumaya Devam Et
Sponsor Reklam

Fen edebiyat fakkültesi matematik bölümü mezunu.Yazı yazmayı ve araştırmayı seviyor.Boş zamanlarda kendi sitesinde faydalı bilgi ve makale yazarlığı yapıyor.

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Diğer

Facebook Sayfamı Beğenin

Popüler Yazılar

Etiket Bulutu

Yukarı