Sosyal Medya Sayfalarımız

YGS’ye Girerken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Eğitim

YGS’ye Girerken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

ygs3Sevgili okuyucular. YGS’ye az bir süre kala, ygs başlığı altında bütün sınavlar için sizlere faydalı olabilecek ipuçları sunmak istedim. Malum, sınav yaklaşıyor ve sınava girecek adayların stres, heyecan seviyeleri yükseliyor.

Öncelikle bilmeniz gereken şey, sınavın asla sizden önemli olmadığıdır. Sınav hayatımızın yönlenmesi için yalnızca bir basamak, elbette önemli bir basamak, okuyacağımız üniversite, seçeceğimiz meslek, hayatımızı belirleyen önemli faktörler ve öncelikle aşılması gereken bir sınav. Fakat, bütün bunları düşünüp, sınavın hayatın kendisi olduğunu düşünmeyin. Çünkü öyle düşünürseniz, sınav stresiniz çok daha fazla artacak, sınav esnasında bildiğiniz soruları bile çözemeyeceksinizdir. Bu bağlamda, eğer sınavın hayatınız olduğunu düşünmez, farklı yönlerinizi geliştirirseniz, sınavda daha rahat olabilirsiniz, bu da sınav sorularına daha rahat bakmanızı sağlayacaktır.

Son yıllarda, sınav soruları, öğrenci yorumlarını daha çok gerektirmeye, öğrencilerin  daha fazla zamanını almaya başladı. Öğrencilerin çoğu, 40 dakikada rahatça çözebildikleri alan sorularında, daha fazla vakit kaybeder oldu. İşte bu vakit kaybı, öğrencilerin sınavlarda umutsuzluğa kapılmasını sağlıyor. Rahatça çözdüğü derslerde fazla vakit kaybı olan öğrenci, öteki derslerden umudu kesebiliyor. Bu yüzden, öncelikle en rahat çözdüğünüz  başlayın ve çözemediğiniz bir soru olursa, o soruda kesinlikle 1 dakikadan fazla durmayın, emin olun geri dönüp baktığınızda, hakim olduğunuz bir konuysa soruyu çözmek 30 saniyenizi almayacaktır. Bunu şöyle de düşünebilirsiniz, sınavlardan sonra genelde soruları kontrol ederken, “a bu soruyu mu çözemedim?”, “a bu çok kolaymış, nasıl çözemedim” gibi soruları kendinize  sorduğunuz çok olmuştur, bu soruları sınavdan sonra sormak elbet size hiçbir şey getirmeyecektir. Bu yüzden, sınav esnasında o soruyu boş bırakır, daha sonra dönüp bakarsanız, aynı tepkiyi sınav esnasında verebilir, bu sayede soruyu çözebilirsiniz.

 

132 views

Okumaya Devam Et
Sponsor Reklam
Bunlar da var...

Fen edebiyat fakkültesi matematik bölümü mezunu.Yazı yazmayı ve araştırmayı seviyor.Boş zamanlarda kendi sitesinde faydalı bilgi ve makale yazarlığı yapıyor.

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Eğitim

Facebook Sayfamı Beğenin

Popüler Yazılar

Etiket Bulutu

Yukarı